29-09-2016 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

W dniu 29.09.2016 r. uczniowie klasy 3 c udali się na wycieczkę do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Na początku przewodnik zapoznał ich z historią tego miejsca i sytuacją Polaków w zaborze rosyjskim w XIX w. Przybliżył również sylwetki wybitnych polskich patriotów więzionych w X Pawilonie. Uczniowie mogli zobaczyć różne listy, zawiadomienia z tamtych lat oraz cele więźniów, np. Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego. Szczególnym fragmentem ekspozycji stałej była galeria malarstwa jednego z więźniów - sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego, ukazująca losy skazańców na Syberii. Gimnazjaliści zobaczyli  m. in. ogromny obraz zatytułowany „W drodze do katorgi” i poznali historię malarza. Zeszli również do podziemi, miejsca najbardziej odzwierciedlającego wygląd twierdzy z dawnych lat, gdzie zobaczyli karcer. Ostatnim punktem programu były symboliczne groby zgładzonych na cytadeli znajdujące się na cmentarzu przy Bramie Straceń. Według uczniów wycieczka ta była bardzo ciekawa. Zobacz zdjęcia.

p. Magdalena Polak