Wolne miejsca w zerówce i klasie pierwszej.  Zapraszamy!9-11-2016 Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

Dnia 9 listopada miała miejsce wycieczka koła biologicznego. Jej celem była szklarnia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich.

Odwiedziliśmy trzy ogromne szklarnie. Znajdowały się tu egzotyczne rośliny. Można było spotkać tu też koty chroniące się przed przenikliwym zimnem i śniegiem. Było tu gorąco i wszystkim okularnikom z wilgoci zaparowały okulary.
 
W pierwszej szklarni rosły rośliny użytkowe takie jak imbir, kawa i marakuja, a także mięsożerne rośliny żywiące się małymi owadami. Rośliny te wzbudziły w nas wielkie zainteresowanie, ze względu na ich nietypowy kształt i barwę. Można było zabrać ze sobą ich opadłe, zwiędnięte kwiaty.

Okazale prezentowała się sadzawka i spadający do niej mały wodospad z bujną kolorową roślinnością. W zdumienie wprawiła nas Pani Przewodnik, która nagle wyjęła z wody roślinę z korzeniami i wrzuciła ją z powrotem do wody, co jej wcale nie zaszkodziło.

W drugiej szklarni były olbrzymie okazy z wielkimi liśćmi. Naszą uwagę zwracały też drobne wzorzyste, kolorowe liście mniejszych roślin, pośród urokliwych ścieżek, po których niestety nie mogliśmy się przechadzać. Ujemną stroną był jedynie zapach środków odrobaczających.

W trzeciej dominowały różnorodne kaktusy. Tutaj też znalazłam Araucarię, którą usiłowaliśmy przed kilku laty hodować na balkonie, ale niestety nie przetrwała wówczas zimy. Rozpoznałam też drzewko szczęścia. Duże wrażenie wywołały na nas „żywe kamienie” – kaktusy podobne do szarych kamyków.

Podsumowując wycieczka była bardzo udana i doświadczyliśmy niezapomnianych przeżyć nie tylko wzrokowych, ale i zapachowych.

Agata Goncikowska, klasa 3a

Galeria zdjęć z Ogrodu Botanicznego