Wolne miejsca w zerówce i klasie pierwszej.  Zapraszamy!



7-12-2016 SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO STACJI KRWIODAWSTWA

Dnia 7 grudnia członkowie Koła Biologicznego udali się na wycieczkę do Stacji Krwiodawstwa. Byliśmy mile zaskoczeni. Wszystko było sterylne, białe i czyste, a nie skąpane we krwi, jak w naszej wyobraźni. W powietrzu unosił się zapach środków dezynfekujących.

Na początku lekcji obejrzeliśmy film edukacyjny. Dowiedzieliśmy się, że krwi nie można sztucznie wyprodukować. Potrzebni są dawcy, a oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych.

Dawcą może zostać każdy od 18 do 65 roku życia. Dawca nie może mieć wykonywanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu, zabiegów operacyjnych czy endoskopowych. Do oddania krwi powinien zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Powinien także unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że krew będzie lipemiczna (przetłuszczona) i nie będzie nadawała się do celów leczniczych również wieczorem w dzień poprzedzający oddanie krwi. Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych. Trzeba być zdrowym, nie mieć objawów przeziębienia i nie brać żadnych leków.

Jednorazowo można od dawcy pobrać ok. 450 ml krwi pełnej (1 jednostka), która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Zabieg trwa ok. 10 minut. Podczas pobierania krew jest stale mieszana, aby zapewnić jej odpowiedni kontakt z roztworem konserwującym, zapobiegającym krzepnięciu. Do tego celu służą aparaty zwane wagomieszarkami.

Następnie wiruje się krew w specjalnych wirówkach. Wirowanie umożliwia rozdzielenie krwi na trzy frakcje: koncentrat krwinek czerwonych, osocze i tzw. kożuszek leukocytarno-płytkowy, który służy do uzyskania koncentratu krwinek płytkowych.

Stosuje się też odseparowywanie określonych składników z krwi pełnej (aferezę). Jest to zabieg polegający na uzyskaniu krwinek czerwonych (erytroafereza), płytek krwi (trombafereza), osocza (plazmafereza) lub granulocytów – rodzaju białych krwinek (leukafereza), z krwi pełnej.

Samo rozdzielenie składników krwi nie wystarcza do ich zastosowania w lecznictwie. Niezbędne jest wykonanie wielu badań w kierunku obecności markerów wirusowych zapalenia wątroby typu B i C, oraz wirusa upośledzenia odporności HIV. Należy również potwierdzić grupę krwi dawcy. Dopiero po uzyskaniu wyników wszystkich badań może nastąpić tzw. zwolnienie składników krwi do użytku klinicznego. W tym celu zbiera się specjalna komisja kwalifikacyjna, która zajmuje się sprawdzeniem wszystkich wyników badań i na każdym pojemniku umieszcza etykietę jednoznacznie opisującą jego zawartość oraz parametry. Składniki krwi zakwalifikowane do użytku leczniczego są przenoszone do lodówek, zamrażarek lub inkubatorów i tam oczekują na wydanie.

W Banku Krwi dostępne są następujące preparaty krwi:

  • Koncentrat krwinek czerwonych (KKCz), który jest stosowany w celu uzupełnienia utraconej krwi (np. w leczeniu osób po wypadkach) oraz u pacjentów z anemią.
  • Koncentrat krwinek płytkowych (KKP), który podaje się pacjentom z małopłytkowością i objawami skazy krwotocznej.
  • Osocze świeżo mrożone (FFP od ang. Fresh Frozen Plasma), które stosuje się u osób z zaburzeniami krzepnięcia, szczególnie u chorych z niedoborem kilku czynników krzepnięcia.

W Polsce krew oddaje się nieodpłatnie, bezinteresownie.

 Wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji o tym jak nasza krew może uratować życie i zdrowie innych ludzi. Na koniec dostaliśmy pamiątkowe worki.

relacjonowała Agata Goncikowska, klasa 3a

Przejdź do galerii - autorem zdjęć jest Filip Rakoczy, klasa 3b