Projekt edukacyjny Goethe-Institut
marzec-czerwiec 2012

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 w Polsce zainspirowały Goethe-Institut do stworzenia projektu edukacyjnego na temat piłki nożnej dla uczniów szkol gimnazjalnych.

Piłka nożna i język niemiecki – to połączenie pozwala na nauczanie języka w sposób kreatywny, a zarazem atrakcyjny dla ucznia. Poprzez zastosowanie innowacyjnych metod nauczania projekt motywuje uczniów do nauki języków obcych oraz przekazuje aktualny obraz Niemiec. „Mistrzowie Dryblingu” wspierają również integracje uczniów w klasie.

Projekt otwiera także nowe możliwości kooperacji nauczycieli języka niemieckiego i sportu.

Informacje

W fazie pilotażowej projektu biorą udział cztery szkoły warszawskie. Nauczyciele i uczniowie pracują korzystając z materiałów dydaktycznych opracowanych przez Goethe-Institut na potrzeby projektu. Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie poznają słownictwo z zakresu piłki nożnej, a na lekcjach wychowania fizycznego wykorzystują je w praktyce, poznając dodatkowo taktyki i techniki piłkarskie.

Oprócz innowacyjnych lekcji języka i sportu Goethe-Institut oferuje w ramach projektu liczne aktywności pozaszkolne.

Uczniowie zaglądają za kulisy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, dyskutują na temat bezpieczeństwa podczas imprez masowych, obserwują trening piłkarzy Klubu Legia Warszawa, poznają zdrowy i aktywny styl życia oraz biorą udział w międzyszkolnych mistrzostwach piłkarskich.

Także uczniowie, którzy nie zaangażują się bezpośrednio w rozgrywki międzyszkolne, mogą brać aktywny udział w projekcie – przygotować sportowy spot reklamowy oraz reportaż z przebiegu projektu.

Szkoły biorące udział w projekcie:
Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr. 18 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie
Gimnazjum nr 141 im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”
Gimnazjum nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszalka Jozefa Piłsudskiego w Warszawie
Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 57 im. Aleksandra Fredry w Zespole Szkół nr 110

Partnerzy

Partnerami realizowanego projektu są: Miasto Stołeczne Warszawa, Klub Piłkarski Legia Warszawa, Klub Piłkarski Borussia Dortmund oraz lewandowskirobert.com.

Dodatkowe informacje:

Goethe-Institut: http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl9038077v.htm

Urząd m.st. Warszawa: http://edukacja.warszawa.pl/index.php?wiad=4583

Certyfikaty

G18_cert_instaling.pngG18_certyfikat_instaling_5_edycja.jpgWarsiSawa.jpgbezpieczne-wakacje.jpgcert-AK.jpgmistrzowiedryblingu.jpgszkola-w-ruchu.jpegszkolabezprzemocy.jpgvarsavianistyczna-szkola.jpeg