Wolne miejsca w zerówce i klasie pierwszej.  Zapraszamy!Aktualności

Wydarzenia z poprzednich lat szkolnych znajdują się w zakładce aktualności - pojawią się po najechaniu myszką na menu Aktualności.

Informacje z życia Szkoły Podstawowej nr 373

Szanowni Państwo,

strona Szkoły Podstawowej nr 373 (www.sp373.srv.pl) już działa,
chociaż nie jest do konca uzupełniona.

Część informacji dotyczących funkcjonowania
oddziałów gimnazjalnych w Szkole Podstawowej nr 373 im. I. J. Paderewskiego
będzie tymczasem dostępna tu tj. na stronie Gimnazjum nr 18,
w murach którego rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018.

Dziękujemy za wyrozumiałość.

Zapraszamy na stronę Szkoły Podstawowej. Zapraszamy: www.sp373.srv.pl


 

Zakończenie działalności placówki pod szyldem "Gimnazjum"

Z dniem 1 września, w dniu oficjalnego przekazania kluczy nowe dyrekcji, placówka zakończyła swoją działalność jako Gimnazjum i rozpoczęła pracę jako Szkoła Podstawowa. Tym samym strona Gimnazjum od dziś ma charakter witryny archiwalnej. Nowe wpisy nie będą się tu pojawiały.


 

23-06-2017 Zakończenie roku szkolnego

Tegoroczna uroczystość miała trzy wymiary:

 • zakończenie roku szkolnego wszystkich klas, w tym pożegnanie 7-u oddziałów odchodzących absolwentów,
 • zakończenie roku szkolnego z jednoczesną zmianą typu szkoły - od 1 września 2017 roku będziemy Szkołą Podstawową nr 373, do której będą uczęszczać kończące gimnazjum dwa roczniki wraz z nowo przyjmowanymi uczniami szkoły podstawowej,
 • pożegnanie Pani Dyrektor Grażyny Urbanowskiej, która kierowała pracą tej placówki od 1 września 1991 roku, zaś od 1 września 1999 roku - wygasającym obecnie gimnazjum.

W czasie pożegnania padły m.in. następujące słowa:

Droga Pani Dyrektor!

„Wszystko się kończy, wszystko przeminie
I sen się przerwie – słodkie marzenie,
Lecz coś jest w duszy, co nigdy nie minie
I wciąż trwać będzie, a tym jest – wspomnienie.”

Wszyscy uczniowie naszej szkoły pragną dziś pożegnać Panią i podziękować za wieloletnie zaangażowanie w naszą edukację i wychowanie. Przez 17 lat kierowała Pani naszą szkołą, a będąc jej dyrektorem podejmowała wiele trudnych decyzji. To dzięki Pani nasza szkoła jest odnowiona i nowocześnie wyposażona, jest po prostu wspaniała i piękna. 

Dziękujemy za każdy dzień spędzony z nami, chociaż czasami nie było łatwo. Dziękujemy Pani za cierpliwość i wyrozumiałość, za to, że pomagała nam Pani w trudnych chwilach i za to, że czuliśmy się tu bezpiecznie. Chcemy podziękować za uśmiech, za dobre słowo, za wiedzę. Dziękujemy za wszystkie „zielone szkoły”, za wyjazdy na wschód i zachód, konkursy, dyskoteki, imprezy.

Wszystko to niech splata się w piękne wspomnienia, które będą towarzyszyć Pani na zasłużonej emeryturze. Życzymy, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później spełniły się właśnie teraz, aby nie opuszczał Pani dobry humor, aby znalazła Pani czas dla siebie, na realizację swoich pasji. Życzymy również dobrego zdrowia, ciepła i spokoju w życiu osobistym. 

Jeszcze raz z całego serca dziękujemy za wszystkie lata, które Pani poświęciła Gimnazjum nr 18. Na pewno Pani Dyrektor nie zapomnimy. Mamy nadzieję, że będzie Pani odwiedzać szkołę i o nas również nie zapomni.

Jesteśmy dumni, że mieliśmy tak wspaniałą opiekunkę!

 Z tej niezwykłej uroczystości, odbywającej się osobno dla klas trzecich, drugich i pierwszych, możemy zobaczyć zdjęcia w galerii, za które dziękujemy nauczycielce j. hiszpańskiego - pani Renacie Dmochowskiej.

Linki do galerii:
Część pierwsza - klasy trzecie
oraz Część druga - klasy drugie i pierwsze

Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły
życzymy udanych wakacji!

tegoroczny opiekun strony internetowej
- p. Marzena Lesińska-Wardawy
nauczyciel informatyki


21-06-2017 List Rzecznika Praw Dziecka z okazji zakończenia roku szkolnego

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,

szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!

Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz – nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.

W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.

Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.

Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!

Wakacyjni liderzy – trzymam za was kciuki!

Wasz Rzecznik
Marek Michalak
Dział Komunikacji Społecznej
Biuro Rzecznika Praw Dziecka

List dostępny jest pod linkiem: http://brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-do-uczennic-i-uczniow-z-okazji-zakonczenia-roku-szkolnego-20162017


20-06-2017 WOLONTARIUSZKI na SZKOLENIU ABC POMOCY CHORYM

Dnia 20 czerwca br. grupa wolontariuszek z klas 1a, 1b, 3a i 3c pod opieką pani Renaty Dmochowskiej uczestniczyła w szkoleniu "ABC Pomocy Chorym", które miało miejsce w Hospicjum Domowym na ul. Tykocińskiej. Pierwsza część szkolenia dotyczyła historii Hospicjum. Z drugiej dowiedziałyśmy się, jak dużą rolę odgrywa psycholog wobec chorych i ich rodzin. Ostatnia część miała formę warsztatów, gdzie pielęgniarka pokazywała  nam, jak wygląda pielęgnacja chorych na co dzień.
Wycieczka, mimo że poruszała trudne tematy, była dla nas bardzo wartościowa.

Zdjęcia do galerii przygotowała p. Renata Dmochowska

Paulina Szymańska 1a


Zbliża się uroczystość zakończenia roku szkolnego.

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się w dniu 23 czerwca 2017 roku:

 • dla klas III - o godz. 8.00
 • dla klas II - o godz. 10.30
 • dla klas I - o godz. 12.00

Serdecznie zapraszamy!


VIII Turniej Zawodów m.st. Warszawy

13 czerwca 2017r. odbyła się Gala Finałowa VIII Turnieju Zawodów m.st. Warszawy, podczas której nagrody i wyróżnienia odebrały szkoły techniczne oraz przedstawiciele szkół gimnazjalnych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II A: Michalina Gruza, Ksawery Noszczak i Łukasz Chmielewski, którzy w konkursie dla gimnazjalistów zajęli I miejsce.

Gratulujemy!

Małgorzata Ostowicz


2017-06-13 Wycieczka do Muzeum Ziemi

Dnia 13 czerwca br. uczestnicy Koła Biologicznego pod opieką nauczycielki biologii - Pani Katarzyny Matyjewskiej wzięli udział w lekcji, która odbyła się w Muzeum Ziemi w Warszawie.

Szczegółowa relacja znajduje się w strefie "uczniowie" czyli tutaj

Plik z relacją w wersji pdf (1,4MB) do pobrania - tutaj

Zdjęcia z wydarzenia zamieszczone są w galerii - tutaj.

Materiały zawdzięczamy pani Katarzynie Matyjewskiej


 

2017-06-12 Gala Warszawskiego Konkursu Wiedzy o Zawodach "Mój wymarzony zawód"

"Tegoroczna gala III. Warszawskiego Konkursu Wiedzy o Zawodach "Mój wymarzony zawód" odbyła się 12 czerwca 2017 roku w Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego WCIES przy ul. Starej 4. Uroczystość rozpoczęła grupa młodzieży z Technikum Ogrodniczego przy ul. Bełskiej. Zagadki i piosenki bardzo spodobały się gościom.
Laureaci, Opiekunowie oraz  pozostali Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Konkurs rozstrzygnięty został w 3 kategoriach: (...)

Gimnazja

I miejsce: Wiktoria Czarnecka - Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 18 w Warszawie

Opiekun: Pani Małgorzata Ostowicz (...)."

(na podstawie http://edukacja.warszawa.pl/ksztalcenie-zawodowe/doradztwo-zawodowe/aktualnosci/14745-gala-warszawskiego-konkursu-wiedzy-o
grafika z tej samej strony
)


2017-06-10 i 11 WOLONTARIAT NA SPORTOWO

W dniach 10 i 11 czerwca uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariusza z klas 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 2e, 2f, 3c zaangażowali się w prace przy imprezie sportowej TRIATHLON. Podzieleni na dwie grupy- w sobotę pod opieką Pań Elżbiety Sakwarelidze i Moniki Świniarskiej, a w niedzielę pod czujnym okiem Pań Renaty Dmochowskiej i Renaty Wilczyńskiej-Kość, pracowali w Biurze Zawodów, na trasie biegowej, w Strefie Nawadniania oraz na Mecie, witając ostatnich zawodników. 
 
Wszyscy się świetnie spisali i mimo żaru lejącego się z nieba, dzielnie pracowali usprawniając przebieg imprezy. Niektórzy już dziś wyrazili chęć wzięcia udziału w tej samej akcji za rok!
 
więcej o wydarzeniu można poczytać na stronie: http://www.5150warsaw.com/
 p. Renata Wilczyńska-Kość

2017-06-09 Bal dla uczniów klas trzecich

Bal dla uczniów klas trzecich jest uwieńczeniem trzech lat spędzonych w murach gimnazjum. Tego dnia, gdy patrzyliśmy na tańczącą młodzież, trudno było uwierzyć, że czas tak szybko minął i za niespełna 3 tygodnie trzecioklasiści odbiorą świadectwa i wyruszą w dalszą drogę ku nowym wyzwaniom.

Dnia 9 czerwca br. siedem klas trzecich stanęło do poloneza w pięknie przybranej sali gimnastycznej. Niebywale eleganccy, wydawali się nam tak poważni, niemal dorośli. Łza w oku zakręciła się nie tylko pedagogom, ale i zgromadzonym rodzicom naszych gimnazjalistów. Jak pięknie rozpoczął się bal, możemy zobaczyć dzięki zdjęciom w galerii udostępnionych przez bliskich naszej uczennicy Mai. Dziękujemy.

p. Marzena Lesińska-Wardawy


 

31-05-2017 Niech żyje wiosna, niech żyje Angorska

W środowe popołudnie dnia 31 maja br. na terenie naszego gimnazjum wspólnie cieszyliśmy się z nadejścia wiosny. Była to również doskonała okazja, by zaprezentować społeczności praskiej nasze osiągnięcia - wokalne, fizyczne, chemiczne, sportowe...

Chociaż przygotowanie takiej imprezy jest dużym wyzwaniem, by zgrać w jednym miejscu i czasie zarówno działania naszych uczniów i nauczycieli, jak również zaproszonych gości i firmy, które mogły zaprezentować swoje wyroby i usługi, możemy uznać imprezę za udaną. Pogoda tego dnia dopisała, więc cieszyliśmy się z przybycia na nasz festyn wielu gości, sąsiadów, warszawiaków. O tym, jaki nastrój wszystkim towarzyszył, mogą świadczyć zdjęcia zamieszczone w galerii (ich autorką jest p. Renata Dmochowska). Środowe spotkanie osłodzone zostało przez wypieki przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Szkoda, że piękne chwile mijają tak szybko.

p. Marzena Lesińska-Wardawy


Konkurs o "Zdrowym stylu życia"

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny o ,,Zdrowym stylu życia”

W maju br. uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym o ,,Zdrowym stylu życia”. Przed wykonaniem prac plastycznych szkolna Pani pielęgniarka wygłosiła prelekcję na ten temat.
Najciekawsze prace plastyczne wykonali uczniowie i zajęli następujące miejsca:

 1. miejsce - Wiwiana Olejniczak z kl 1c, Maja Mrozińska kl 1f
 2. miejsce - Aleksandra Klonowska kl 1b
 3. miejsce - Jagoda Klimkowska kl.1b, Hubert Kotus kl 1f

 Wyróżnienie otrzymały:

 • Julia Zdziebłowska kl 2c,
 • Agata Pałka kl 1b,
 • Ebru Atak kl 1b,
 • Maja Tęczyńska kl 1c

Gratulujemy!!!

p. Renata Rączkowska-Kozioł


26-05-2017 Najnowsze wydanie gazetki

Drodzy Czytelnicy,

redakcja gazetki 8nastki przedstawia wydanie na pożegnanie roku szkolnego,
a w nim, oprócz stałych rubryk, relacja naszej redaktorki z wakacyjnego pobytu w Chorwacji.

Życzymy naszym Czytelnikom udanych wakacji!

Przejdź na stronę z gazetką

Redakcja 8nastki


24-05-2017 Coraz bliżej FESTYN, coraz bliżej FESTYN...

Trwają przygotowania do Festynu, który odbędzie się na terenie naszej szkoły  dnia 31 maja (środa) w godzinach 15.30 – 19.30.

Festyn Rodzinny  pod nazwą FESTYN – „WIOSNA 2017” realizowany będzie w ramach akcji Warszawa Lokalnie dla całej gminy.

Zapraszamy młodszych i starszych,
samotnych i całe rodziny,
mieszkańców Pragi Południe i całej Warszawy!!!

Zapoznaj się z regulaminem FESTYNU - plik doc do pobrania.

p. Marzena Lesińska-Wardawy


22-05-2017 Nasi uczniowie laureatami konkursu "Moja zabawka"

Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczniowie naszego gimnazjum zostali laureatami XXVI Ogólnopolskiego Konkursu "Moja zabawka".

 • W kategorii "zabawka terapeutyczna" wyróżnienie otrzymała Aleksandra Nowak z kl. III A,
 • w kategorii podstawowej nagrody otrzymali: Julia Łagocka kl. III C, Wiktor Wolski kl. IC i Zuzanna Malinowska z kl. III A.
 • W kategorii "wiślane opowieści": Zuzanna Sawka z kl. III C.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunami konkursu były panie Renata Rączkowska-Kozioł i p. Małgorzata Ostowicz.

p. Małgorzata Ostowicz


21-05-2017 WOLONTARIUSZE WCIĄŻ W AKCJI. PIKNIK PRASKI

W niedzielne popołudnie, 21 maja 2017 nasi wolontariusze po raz kolejny wzięli udział w Hospicyjnym Pikniku Praskim, który odbył się przy muszli koncertowej w Parku Skaryszewskim.

Grupa wolontariuszy po opieką p. Emilii Gaik oraz p. Renaty Wilczyńskiej-Kość spacerowała po parkowych alejkach i zachęcała spotkane osoby do wrzucenia datków do oznakowanych puszek. Innym zadaniem naszych uczniów była sprzedaż wypieków własnej roboty.

Wielkie podziękowania dla uczniów z klas:
1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2c, 2d, 3a, 3b, 3c, 3d i 3e.

p. Wilczyńska - Kość Renata


16-05-2017 Przekształcenie Gimnazjum w Szkołę Podstawową

projekt M.L-WW związku z likwidacją gimnazjów nasze Gimnazjum przekształca się z dniem 1 września 2017r. w Szkołę Podstawową nr 373 im. Ignacego Jana Paderewskiego. Uczniowie obecnych klas I i II będą kontynuować naukę w murach szkoły podstawowej w oddziałach gimnazjalnych. W SP 373 od nowego roku szkolnego rozpoczną naukę uczniowie klas I, IV i VII. Opieką przedszkolną w oddziałach przedszkolnych objęte będą dzieci sześcioletnie. Uchwała wyznaczająca nowe rejony szkół praskich dostępna jest na stronie urzędu dzielnicy.

dyr. Grażyna Urbanowska


Karty uczestników akcji "Lato w mieście 2017"

Dla praskich kandydatów - uczestników tegorocznej akcji "Lato w mieście" zostały przygotowane karty kwalifikacyjne odpowiednio dla każdej placówki, w której akcja będzie prowadzona.

Pliki w formacie doc do pobrania poniżej:

Karty uczestnika programu "Lato w Mieście" będą przyjmowane w szkołach organizujących program "Lato w Mieście" w okresie od 15 maja 2017 roku do 9 czerwca 2017 roku.


4-05-2017 Ruszyły przygotowania do Festynu "Warszawa lokalnie"

 

Dnia 31 maja (środa) w godzinach 15.30 – 19.30 będzie miał miejsce w naszej szkole wielki FESTYN – „WIOSNA 2017” w ramach akcji Warszawa Lokalnie dla całej gminy, podczas którego odbędzie się m.in.

 1. Przegląd talentów.
 2. Konkurencje sportowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych w różnym wieku.
 3. Konkurencje manualne i intelektualne dla dzieci, młodzieży, dorosłych w różnym wieku.
 4. Kawiarenka.
 5. Loteria fantowa.
 6. Pokaz i mini szkolenie – „Pierwsza pomoc”.
 7. Reklama i prezentacja produktów firm lokalnych.

Festyn to Święto Społeczności Lokalnej i liczymy na obecność mieszkańców Pragi Południe.


29-04-2017 Planujemy "Lato w mieście 2017"

Warszawski Program „Lato w Mieście” w 2017 roku w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

 Nie masz pomysłu na wakacje? Zostajesz w domu i chciałbyś aktywnie spędzić wolny czas? Od 26 czerwca do 31 sierpnia 2017 roku rusza na terenie Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Program „Lato w Mieście” w 2017 roku.

To kolejna edycja programu oferującego wypoczynek dzieciom i młodzieży w czasie wakacji. W tym roku, w 22 placówkach (8 wakacyjnych placówkach edukacyjnych oraz 14 wakacyjnych placówkach specjalistycznych), w tym w 4 obiektach OSiR, dzieci i młodzież będą miały zorganizowane liczne atrakcje.

Dla uczestników tegorocznego Programu „Lato w Mieście” Dzielnica przygotowała bogaty program edukacyjno-wychowawczy złożony z zajęć sportowo-rekreacyjnych, plastycznych, muzycznych. Przewidziano wyjścia do kina, muzeów, ZOO, Centrum Nauki Kopernik, gry i zabawy, dyskoteki.

Karty uczestnika programu "Lato w Mieście" będą przyjmowane w szkołach organizujących program "Lato w Mieście" w okresie od 15 maja 2017 roku do 9 czerwca 2017 roku.

Więcej informacji w ulotce - plik pdf.


 

27-04-2017 kolejny numer gazetki

Drodzy Czytelnicy,

oto kwietniowe wydanie gazetki 8nastka.

Pozostajemy w nim przy temacie egzaminów gimnazjalnych, które szczęśliwie już za nami i prezentujemy artykuły w stałych rubrykach oraz polecamy krótki reportaż z wizyty w nowym warszawskim Muzeum nad Wisłą.

Życzymy przyjemnej lektury!

<- Kliknij w grafikę, by przejść na stronę z gazetką.

Redakcja 8nastki


 

26-04-2017 Spotkanie z Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim

W dniu 26 kwietnia br. uczniowie klas pierwszych mieli możliwość potrenować i spróbować swoich sil w zawodach na ergometrach wioślarskich. Zajęcia zorganizowane zostały w naszej szkole przez Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie zaproszone przez nauczycieli wychowania fizycznego. Zajęcia prowadziła Mistrzyni Świata z 2012 roku w wioślarstwie p. Agnieszka Renc.

Przejdź do galerii zdjęć

p. Barbara Dobrowolska


 

24-04-2017 Podsumowanie Festiwalu "Rozwiń talent"

Dnia 24 kwietnia br. odbyło się spotkanie jako podsumowanie konkursu plastycznego i fotograficznego Festiwalu "Rozwiń Talent" organizowanego przez Centrum Promocji Kultury dzielnicy Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej.
W tym konkursie zaszczytne 3 miejsce w  kategorii Gimnazja (13-16 lat) otrzymał uczeń klasy 2e MICHAŁ ANTCZAK.
p. Renata Rączkowska-Kozioł - opiekunka konkursu w G18
autorka zdjęć z wydarzenia zamieszczonych w galerii

23-04-2017 ORLEN WARSAW MARATHON

Dnia 23 kwietnia nasi wolontariusze po raz kolejny wzięli udział w sportowej imprezie biegowej - Orlen Warsaw Marathon. Mimo niesprzyjającej pogody, wytrwale pracowali w sekcji depozytowej, gdzie przyjmowali, selekcjonowali, a następnie oddawali maratończykom ich worki na rzeczy osobiste.
W akcji uczestniczyli uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 2c, 2e, 2f, 3a, 3b, 3c i 3g.
Opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele- Barbara Dobrowolska, Tomasz Litwiniuk, Dorota Fajdek (I zmiana), oraz Oksana Gripas, Dorota Oleasz, Alicja Zawistowska i Renata Wilczyńska-Kość (II zmiana).

W imieniu organizatorów oraz samych zawodników Maratonu dziękujemy wszystkim za pomoc!

Zdjęcia do galerii wykonały p. Barbara Dobrowolska i Renata Wilczyńska-Kość.


 

19-04-2017 SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA VARSAVIANISTYCZNEGO

W dniu 19.04.2017 roku odbyło się Spotkanie Varsavianistyczne w Wypożyczalni nr 40 ul. Paca 46 pt. "Warszawa w powieściach", które było prowadzone przez przewodników ze Stowarzyszenia "Złota Kaczka".

Prelegenci w prezentacji oraz w prelekcji przedstawili pisarzy, którzy upamiętnili obraz Warszawy oraz życia jej mieszkańców w swoich powieściach oraz cytowali najciekawsze fragmenty ich powieści. Do licznej grupy pisarzy zajmujących się tą tematyką należą:

 • Bolesław Prus: Lalka
 • Tadeusz Dołęga Mostowicz: Znachor, Profesor Wilczur, Kariera Nikodema Dyzmy, Doktór Murek, Prokurator Alicja Horn.
 • Kazimierz Koźniewski: Piątka z ulicy Barskiej,
 • Pola Gojawiczyńska: Dziewczęta z Nowolipek, Rajska jabłoń,
 • Józef Ignacy Kraszewski: Dziecię Starego Miasta,
 • Walery Przyborowski: Szwedzi w Warszawie,
 • Wacław Berent: Ozimina
 • Stefan Żeromski: Siłaczka, Ludzie bezdomni,
 • Władysław Zambrzycki: Kwatera Bożych Pomyleńców,
 • Henryk Nagiel: Tajemnice Nalewek.

Spotkanie było bardzo interesujące, gdyż przybliżyło klimat życia w Warszawa oraz jej architekturę i zwyczaje w nie tak odległych czasach. W spotkaniu uczestniczyła autorka zdjęć i pisząca notatkę -  Krystyna Mędrala


 

2017-04-12 Wioślarski Tytan Warszawy

W dniu 12 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Barbary Dobrowolskiej uczestniczyli w zawodach Wioślarski Tytan Warszawy. Na zawodach była bardzo duża konkurencja, mimo to udało się naszym uczniom uzyskać dobre wyniki. Najlepsze czasy na dystansie 500 m wywiosłowali trzecioklasiści:

 • Patrycja Durdasiak - czas 1:43:9
 • Michał Kiluk - czas 1:39:6
 • Patryk Rożnawski - czas 1:41:2.

Były to super zmagania, a najlepsi będą reprezentowali szkołę w dalszej rywalizacji w czerwcu.

Przejdź do galerii, za którą dziękujemy n-lce wf p. Barbarze Dobrowolskiej


2017-04-11 Zaproszenie do udziału w konsultacjach społecznych

Szanowni Rodzice,

przekazujemy Państwu informacje dotyczące zaproszenia do udziału w konsultacji społecznych odnośnie "Strategii Rozwoju Warszawy do 2030 r."

Konsultacje trwają od 11 kwietnia do 15 maja 2017 r.

<- Kliknięcie w grafikę przenosi na stronę urzędu m. st. Warszawy, gdzie znajdują się wszystkie informacje o konsultacji.

Załączona ulotka (pdf): Ulotka_W2030_2017

Załączony plakat (pdf): Plakat_W2030_2017


9-04-2017 Spacer bulwarami wiślanymi

W niedzielę kwietniową dnia 9 kwietnia 2017 roku klasa 2e odbyła lekcję terenową DOLINA WISŁY w ramach ROKU WISŁY.

Nauczycielka Andrzelika Bielida przeprowadziła lekcję geografii z procesów erozyjnych rzeki.

W czasie spaceru uczniowie określali kierunki; prawy, lewy brzeg, na którym wystąpić może powódź.

Uczniowie poznali mosty warszawskie - nazwy, historię, znaczenie.

Odbyli spacer na bulwarach nad Wisłą, przeszli dwoma mostami.

Za zdjęcia w minigalerii dziękujemy p. Andrzelice Bielidzie.


 

7-04-2017 Warsztaty z zespołem rekonstrukcyjnym

Dnia 7 kwietnia 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum
- zgromadzeni w holu na drugim piętrze -
mieli okazję uczestniczyć w warsztatach
przeprowadzonych przez zespół rekonstrukcyjny.

Przejdź do minigalerii.
Za zdjęcia dziękujemy p. Barbarze Dobrowolskiej


 

5-04-2017 JARMARK WIELKANOCNY na rzecz HOSPICJUM DOMOWEGO

Z radością informujemy, że na Jarmarku Wielkanocnym zorganizowanym 5 kwietnia br. w czasie dnia spotkań z rodzicami, udało nam się zebrać 2027,74 zł.

W imieniu podopiecznych Hospicjum bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, koleżankom i kolegom, którzy przygotowali ozdoby i pyszne wypieki oraz niezawodnym wolontariuszom, którzy włączyli się w pomaganie.

Zdjęcia do minigalerii wykonała p. Andrzelika Bielida,
 a za przebieg wydarzenia odpowiedzialna była grupa projektowa - uczniowie z klas 2f i 2c.

5-04-2017 Zaproszenie na Spotkanie Wielkanocne

W imieniu Burmistrza dzielnicy Praga Południe

Pana Tomasza Kucharskiego

zapraszamy mieszkańców Grochowa

na Spotkanie Wielkanocne,

które odbędzie się dnia 8 kwietnia

na pl. Szembeka.

By poznać szczegóły, kliknij w grafikę (plakat) ->


 

5-04-2017 Bezpłatna pomoc terapeutyczna

Szanowni Rodzice,
przekazujemy informacje na temat bezpłatnej pomocy terapeutycznej.

Stowarzyszenie INGENIUM realizuje projekt Centrum INGENIUM specjalistyczna bezpłatna pomoc terapeutyczna dla mieszkańców Dzielnicy Praga Południe. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa- Urząd Dzielnicy Praga Południe.
 
Jeśli uczniowie praskich szkół, bądź ich rodziny potrzebują wsparcia, mogą skorzystać z następującej pomocy:
Konsultacje psychologiczno- pedagogiczne- dla rodziców, którzy chcieliby porozmawiać o trudnościach swoich lub dziecka, a także dla młodzieży. Podczas konsultacji możliwe jest rozpoznanie trudności i pokierowanie do pomocy specjalisty. Jest to czas, gdzie można też dowiedzieć się, na jakie zachowania dziecka lub nastolatka warto zwracać uwagę.  
Indywidualna terapia dziecka skierowana do ofiar lub świadków przemocy; dzieci z rodzin z problemem uzależnienia; dzieci z diagnozą ADHD, Zespołu Aspergera; dzieci nieśmiałych i lękowych; dzieci w kryzysie (rozwód, żałoba, dojrzewanie).
Psychoterapia młodzieży i osób dorosłych. Dla młodzieży o obniżonym nastroju, z zachowaniami kompulsywnymi, z objawami lękowymi.  
Terapia uzależnień oraz konsultacje ze specjalistą ds. uzależnień, w tym behawioralnych takich jak komputer. Jeśli rodzice niepokoją się o zachowania dziecka, możemy polecić konsultację.  
Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci od 6 do 16 lat. Mające trudności w funkcjonowaniu w szkole, w relacjach z rówieśnikami, zaburzone zachowanie, posiadające diagnozę z zakresu zaburzeń zachowania. Przed zapisaniem do grupy wymagana jest konsultacja w Centrum. Nabór na grupy prowadzony jest w sposób ciągły, kolejne grupy rusza od września.  
Zapisy: Pierwsze spotkanie to konsultacja.  
Mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    Telefonicznie: 515 260 665
Centrum INGENIUM ul. Meissnera 12, Warszawa  www.centrumingenium.pl
Informujemy, że z uwagi na ogromne zainteresowanie mieszkańców Pragi Południe bezpłatną terapią dziecka, psychoterapią zapisujemy chętnych na listę oczekujących w 2017.


 

31-03-2017 Mistrzostwa Warszawy w siatkówce dziewcząt

W zakończonych Finałach 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zawodniczki naszej szkoły zdobyły 2 miejsce!!! 

Nasze reprezentantki wygrały wszystkie swoje mecze i zajęły 1 miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Praga Południe.

Następnie reprezentowały dzielnicę na Mistrzostwach Warszawy. Wygrywając wszystkie mecze w eliminacjach, ćwierćfinałach i półfinałach dotarły do finału, gdzie musiały uznać wyższość przeciwniczek i ostatecznie zdobyły srebrny medal.

Jest to ogromny sukces naszej szkoły. Zobacz zdjęcia w galerii

p. Kamil Baranowski


 

31-03-2017 Mistrzostwa szkoły w halowej piłce nożnej

W ostatnich miesiącach w naszej szkole rozgrywane były mistrzostwa w halowej piłce nożnej. W turnieju udział wzięło 16 klas, co daje ok. 140 uczestników, a w całym turnieju padło 150 bramek!:)
W rundzie finałowej rywalizowały 3 klasy: 2f, 3e i 3g. Najlepszą klasą okazała się drużyna 3e, która po emocjonującym meczu wygrała minimalnie 3:2 z klasą 3g. Na najniższym stopniu podium uplasowała się klasa 2f.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju za udział i sportową postawę na boisku.

Turniej miał nie tylko na celu wyłonienie najlepszej klasy w szkole, ale przede wszystkim miał zintegrować wszystkich uczestników oraz zachęcić do aktywnego spędzania czasu wolnego. Mamy nadzieję, że turniej spełnił oczekiwania.

Zajrzyj do galerii i zobacz zdjęcia.

p. Kamil Baranowski


 

29-03-2017 THEA - TRICK

29 marca 2017 r. w naszym Gimnazjum odbył się coroczny Przegląd Przedstawień Teatralnych Thea-Trick, który przeznaczony był dla uczniów klas II z Oddziałów Dwujęzycznych. Głównym celem, który przyświecał zorganizowaniu występów, było promowanie nauki języków obcych wśród młodzieży. Zaprezentowane przedstawienia zostały przygotowane w języku angielskim. Uroczystość Thea-trick jest utrzymywana w kanonie wieczoru teatralnego i cieszy się dużą popularnością zarówno wśród młodzieży, jak i rodziców.
Wyniki konkursu:

 • I miejsce klasa II a z przedstawieniem "The Miser".
 • II miejsce klasa II c z przedstawieniem "The criminal investigation of 13th police station"
 • III miejsce klasa II c z przedstawieniem "In love with doughnuts"
 • W kategorii najlepszy aktor wyróżniony został Jakub Sulikowski z klasy IIc
 • W kategorii najlepsza aktorka wyróżniona została Dorota Gzyl z klasy IIa.

 Gratulujemy zwycięzcom
i wszystkim uczestnikom "Thea-Trick" - reprezentowali wysoki poziom!

Przejdź do galerii - zdjęcia wykonała pani Renata Dmochowska


 

29-03-2017 Prezentacja szkół ponadgimnazjalnych

Dnia 29 marca 2017 r., w środę uczniowie klas trzecich na 5 i 6 godzinie lekcyjnej uczestniczyły w prezentacji szkół ponadgimnazjalnych z dzielnicy Praga-Południe.
Do naszego gimnazjum przybyli przedstawiciele 16 szkół, którzy przedstawili oferty naboru na rok szkolny 2017/2018 dla trzecioklasistów.
Uczniowie mogli również porozmawiać indywidualnie ze swoimi starszymi kolegami, oraz z przyszłymi nauczycielami.

Przejdź do minigalerii. Za zdjęcia dziękujemy p. Małgorzacie Ostowicz.


 

27-03-2017 Marcowy numer 8nastki

Drodzy Czytelnicy,

marcowe wydanie gazetki opracowaliśmy w oczekiwaniu na wiosnę, stąd tytuł: "Niech nam żyje wiosna!".

Zamieściliśmy w nim informacje dotyczące zwyczajów Wielkanocnych w różnych krajach w związku z nadchodzącymi Świętami oraz artykuły w stałych rubrykach.

Życzymy przyjemnej lektury i radosnych Świąt!

 <- By przejść do strony z gazetką, kliknij w grafikę.

Redakcja 8nastki


 

22-03-2017 Podsumowanie III edycji programu MetLife LifeChanger

22 marca 2017 roku 58 uczniów ze szkół gimnazjalnych z Warszawy, Będzina, Lublina, Gdańska, Prudnika i Jasienicy wzięło udział w MetLife LifeChanger Cup.

Z naszego gimnazjum w uroczystości wzięło udział 5 uczniów.
Spotkanie odbyło się w gmachu secesyjnej kamienicy Banku Landaua w Warszawie, aby sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości kształtowane podczas zajęć realizowanych w ubiegłym roku. Uczestnicy wzięli udział w grze ekonomicznej, odwiedzili Park Miniatur, poznali tajniki przedwojennego banku „Wilhelm Landau”. Najlepszą zabawą okazało się wyjście z zamkniętego pokoju (Escape Room), gdzie przez 60 minut uczniowie wspólnymi siłami rozwiązywali zagadki oraz korzystali ze wskazówek ukrytych w licznych skrytkach i schowkach. A na koniec zjedliśmy pyszny obiad i otrzymaliśmy upominki.


 

20-03-2017 Organizujemy Wielkanocny Jarmark Świąteczny

Już 5 kwietnia organizujemy w naszym gimnazjum Wielkanocny Jarmark ŚwiątecznyŻonkilowe Pola Nadziei, na który możecie przygotować wypieki, karty czy ozdoby wielkanocne. Wszystkie produkty będziemy sprzedawać podczas wywiadówki, a zgromadzone datki przekażemy na rzecz Hospicjum Domowego.
Zapraszamy do udziału!

 Wolontariat Gim18


 

17-03-2017 Turniej zawodów

Dnia 17 marca 2017 roku, uczniowie klasy 2A i 2F uczestniczyli w VIII Turnieju zawodów m. st. Warszawy pod hasłem "Szkoła zawodowaszkołą talentów, pasji i zainteresowań".

Gimnazjaliści zapoznali się z szeroką gamą zawodów nauczanych w szkołach technicznych i zawodowych Warszawy, zawodów, na które jest duże zapotrzebowanie na obecnym rynku pracy. Na podstawie uzyskanej wiedzy będą mogli w przyszłości wybrać zawód zgodny z ich zainteresowaniami i zamiłowaniami.
Przy okazji świetnie się bawili.

Przejdź do minigalerii
Za zdjęcia dziękujemy p. Małgorzacie Ostowicz.


 

Nabór na rok szkolny 2017/2018

Z dniem 1 września 2017 roku
Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 18 przy ul. Angorskiej 2
przekształca się w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi.

Spotkanie informacyjne dla Rodziców
zainteresowanych zapisaniem dziecka
do klasy pierwszej

lub oddziału przedszkolnego
odbędzie się dnia 22 marca 2017 roku o godz. 17:30.


2017-03-11 Wolontariat w Biegu na szczyt

Dziś tj. dnia 11 marca 2017 roku nasi niezawodni uczniowie zaangażowali się w wydarzenie sportowe "Bieg na Szczyt", zorganizowane przez Fundację Miasta Sportu. Jako wolontariusze, stanęli na półpiętrach, dopingując oraz wspomagając spragnionych biegaczy, wodą mineralną. Na koniec wręczali sportowcom zasłużone medale.
W akcję zaangażowali się uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c, 1f, 2a, 2b, 2c, 3a, 3c i 3g. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Barbara Dobrowolska, p. Emilia Gaik i p. Kamil Baranowski.

Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do dalszej owocnej współpracy.
Zajrzyj do galerii
                                                                        p. Renata Wilczyńska-Kość

8-03-2017 Żywa lekcja historii

W środę 8 marca 2017 roku odbyła się lekcja z bractwem rycerskim "Kerin" pt. "Kazimierz Wielki i jego czasy".
Zajęcia odbyły się na górnym holu, na drugiej godzinie lekcyjnej - dla klas II, na trzeciej dla klas pierwszych. Uczniowie kolejno mieli okazję oglądać stroje, uzbrojenie rycerstwa polskiego z czasów średniowiecza i późniejszych wieków, aktywnie uczyć się historii.

Przejdź do galerii. Za zdjęcia dziękujemy pani Iwonie Wus i uczennicy.


 

7-03-2017 klasa IB na wystawie kosmicznej Gateway to Space

Dnia 7.03.2017 r. uczniowie klasy I B udali się na wystawę Gateway to Space pod patronatem NASA. Słuchając opowieści przewodnika o rywalizacji pionierów lotów w kosmos - Amerykanów i Rosjan oglądaliśmy bardzo interesujące eksponaty, między innymi skafander Gagarina oraz oryginalną kapsułę Apollo. Wielu z nas zaskoczył wygląd kosmicznej toalety i jedzenia oraz dwumetrowa figura Dartha Vadera.
Na koniec mogliśmy skorzystać z symulatorów, co dostarczyło nam niezwykłych przeżyć. To była bardzo udana lekcja fizyki.

Przejdź do galerii. Za zdjęcia dziękujemy pani Iwonie Wus.


 

2017-03-02 Sukces naszych siatkarek

Mistrzostwo dzielnicy w siatkówce!

Dziewczyny zajęły I miejsce w Mistrzostwach dzielnicy dziewcząt w piłce siatkowej.

Na Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży będą reprezentowały dzielnicę.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Zajrzyj do galerii.


Deklaracja Rodziców kandydatów do klasy IV i klasy VII

Szanowni Rodzice, 

Na stronie praskiego urzędu dzielnicy znajduje się wpis na temat szkół podstawowych powstających w wygasających gimnazjach. Podpięty jest tam plik deklaracji Rodzica wskazującego, do której szkoły chce zapisać swoje dziecko. Termin składania deklaracji mija dnia 10 marca br.

Rodzice praskich szkół mogą składać je w sekretariatach swoich dotychczasowych szkół.

Rodzice uczniów spoza Dzielnicy Praga-Południe oraz uczniów szkół niepublicznych składają wnioski bezpośrednio w Wydziale Oświaty i Wychowania przy ul. Podskarbińskiej 6 pok. 205 w terminie do 13 marca 2017 r.

Pobierz plik (docx) ze strony urzędu: tutaj


Bezpłatne warsztaty programowania!

Drodzy Uczniowie,

serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty programowania z Gigantami Programowania. Z nimi poznacie świat tworzenia gier i aplikacji pod okiem zawodowego programisty!

 Miejsce: ul. Żurawia 6/12 (biurowiec ORGANIKA) sala nr 508

Termin: 5 marca 2017 (niedziela)

Zajęcia:

 • 10.00 – 11.00: klasy 1-3 (SCRATCH)
 • 11.15 – 12.15: klasy 4-6 (SCRATCH)
 • 12.30 – 14.00: gimnazjum i liceum (C#)

 Zapisy pod numerem telefonu: 22 112 10 63 oraz
mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(Ilość miejsc ograniczona)


8-02-2017 WOLONTARIUSZE POMAGAJĄ I UCZĄ SIĘ

W dniu 08.02.17 w ramach Kampanii PAH Niosę Pomoc odbyły się w szkole warsztaty edukacyjne dla wolontariuszy pt. Studnia w Sudanie Południowym.
Tematyka dotyczyła problemu z dostępem do wody na świecie. Uczniowie z klas 1a, 1b, 1c, 1f, 3a i 3b aktywnie uczestniczyli w zajęciach i opisali je jako niezwykle interesujące i potrzebne.

Obejrzyj trzy zdjęcia z warsztatów, które udostępniła p. Renata Wilczyńska-Kość.


 

8-02-2017 Konkurs taneczny

Dnia 8 lutego odbył się  coroczny XVII wewnątrzszkolny konkurs tańca, organizowany przez p. Oksanę Gripas i p. Angelikę Klimek. W konkursie wzięło udział 12 zespołów w kategoriach:

 • I - Solo i 2 os.
 • II - 3-7 os.
 • III - 8 os.

W kategorii I solistka Zuzia Panek zajęła I miejsce, na II miejscu uplasował się duet Marta Krystek i Dominika Lodowska z klasy 2e. III miejsce zajęły uczennice z kl. Ic - Nela Celmer i Oliwia Stacewicz.

W kategorii II miejsce I zajął zespół ZNDT, a w nim uczennice z kl. 2a.
II miejsce zajęły uczennice z kl. 3c w zespole Keoraes.
III miejsce należy do uczennic z kl. 1e z zespołu NOW.

W kategorii III zatańczyły uczennice z kl. 2c pod nazwą Skinny Jeans zajmując 1 miejsce.

Podczas konkursu uczeń z kl. 1e Karol Plak wraz z partnerką wykonał pokaz tańca towarzyskiego.
Konkurs odbył się w ciepłej i serdecznej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim za udział i dobrą zabawę.

Przejdź do galerii wydarzenia - tutaj


 

ANGORSKA ZAPRASZA!!!

 

Z dniem 1 września 2017r. nasze gimnazjum przekształca się w szkołę podstawową. Chcemy w związku z tym zaprosić naszych przyszłych Uczniów i ich Rodziców m.in. do:

 • obejrzenia szkoły,
 • poznania pracujących tu nauczycieli,
 • porozmawiania z uczniami,
 • zapoznania się z ofertą, planami i pomysłami.

Mając na uwadze różne potrzeby i oczekiwania kandydatów do klas IV i VII oraz do klas I i oddziałów przedszkolnych, planujemy oddzielne spotkania z tymi grupami.

Na dzień otwarty dla kandydatów do klas IV i VII zapraszamy 1 marca 2017r. o godzinie 17.30 lub 19.00.

Termin spotkania dla kandydatów do klas I i oddziałów przedszkolnych podamy wkrótce.

Społeczność szkolna „Angorskiej”


 

2017-02-10 Walentynkowy koncert

Dnia 10 marca na 7 lekcji w holu II piętra odbył sięWALENTYNKOWY KONCERT SZKOŁY ROCK-A, w którego przygotowanie i przebieg zaangażowani byli następujący uczniowie: Zuzanna Cudna, Maja Kawa, Jakub Woźniak, Amelia Podstawek, Max Jarczyński, Jędrzej Iwanowski, Zuzanna Malinowska, Jan Marosek, Grażyna Gawin, Mariusz Gawin, Jan Mirzejewski, Teresa Ciołek, Katarzyna Lindstedt, Karolina Kozielska, Teodor Waśkiewicz, Zuzanna Mitura, Miłosz Kowalczyk, Jakub Gudanis, Zuzanna Bednarek, Jan Ropiecki. Uczniowie Ci również przygotowali scenę, dekorację i nagłośnienie. Koncert był miłym zakończeniem zajęć przez nadchodzącymi feriami.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia - w galerii

Życzymy wszystkim udanego wypoczynku!


2017-02-07 Lutowy numer 8nastki

Drodzy Czytelnicy,

redakcja gazetki 8-nastki prezentuje nowe - lutowe wydanie gazetki. Przygotowana została tym razem już na początku miesiąca, bo zbliżają się ferie.

W numerze: kultura osobista, Walentynki w różnych krajach, reportaże z wykładu o Warszawie i spotkania z ciekawym człowiekiem, recenzje płyty i filmu oraz obrazki z Warszawy.

Link do gazetki: www.juniormedia.pl/junior-gazety/koniec-semestru-poczatek-semestru-1

Życzymy wszystkim przyjemnej lektury!

p. Beata Biłyk - Woźniak


31-01-2017 1% na wzbogacenie księgozbioru

Szanowni Państwo.

Gimnazjum nr 18 bierze udział w akcji „1% dla mojej szkoły”, stając się tym samym partnerem Stowarzyszenia Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom „Przyjazna Szkoła”.

Zachęcam Państwa do przekazania 1% podatku na rzecz szkoły swojego dziecka. To nic nie kosztuje.

Wystarczy w rozliczeniu rocznym PIT wpisać jako numer KRS 0000031762

W polu „cel szczegółowy 1%” należy wpisać 600000060634, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 18

Wszystkie środki zebrane w ramach akcji zostaną w 100% przekazane przez Stowarzyszenie szkole. Planujemy je przeznaczyć na wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej oraz zakup pomocy dydaktycznych. 

Dyrektor Gimnazjum
Grażyna Urbanowska


 

29-01-2017 III Warszawski Konkurs Wiedzy o Zawodach "Mój wymarzony zawód"

Biuro Edukacji Urzędu m.st.Warszawy oraz Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego  zapraszają uczniów gimnazjów m. st. Warszawy do udziału w III Warszawskim Konkursie Wiedzy o Zawodach „Mój wymarzony zawód”.  
Zgłoszenia proszę kierować do p. Małgorzaty Ostowicz do dnia 8.02.2017 r.

Regulamin konkursu dostępny poprzez poniżej umieszczony link:

edukacja.warszawa.pl/ksztalcenie-zawodowe/doradztwo-zawodowe/aktualnosci/14133-warszawski-konkurs-wiedzy-o-zawodach-moj


 

26-01-2017 Spotkanie z młodym pisarzem

W dniu 26.01. 2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej ul. Gocławska 4 odbyło się spotkanie z młodym pisarzem dla młodzieży, Tomaszem Sobanią, autorem książki „Speculo”.

Młody, osiemnastoletni  autor w sposób bardzo interesujący przedstawił motywy powstania powieści fantasy oraz trudności, jakie musiał pokonać, aby książka ukazała się na rynku wydawniczym.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie z klas IIA, IIIB i IIIC pod opieką nauczyciela bibliotekarza p. Barbary Bolesty, która jest również autorką zdjęć.


 

26-01-2017 Styczniowy numer gazetki

Drodzy Czytelnicy,

redakcja gazetki szkolnej 8-nastki informuje, iż opublikowała właśnie styczniowy numer, który dostępny pod adresem: www.juniormedia.pl/junior-gazety/karnawalowe-nastroje.

Wydanie związane jest z karnawałem, a w nim m.in. artykuł o krajach, w których świętowany jest karnawał, recenzje: komiksu, filmu i płyty, krzyżówka i artykuł o zawodach przyszłości oraz z cyklu o kulturze osobistej: artykuł o prezentach.

Życzymy wszystkim przyjemnej lektury!

Redaktor 8nastki


 

Zbliża się zebranie semestralne

Zgodnie z grafikiem spotkań dostępnym w zakładce "RODZICE"
dnia 25.01.2017 r. odbędzie się zebranie semestralne kl. I - III, 
na które zapraszamy w godzinach 17:30 - 18:30.


 

2017-01-12 przesłuchania do "CO NAM W DUSZY GRA"

Dnia 12 stycznia 2017 r. (w czwartek) pod opieką Pani Krystyny Mędrali trzy uczennice naszego Gimnazjum:

 • Gabrysia Karaszewska, klasa 2d;
 • Dominika Tryc, klasa 2d;
 • Kasia Pruszyńska, klasa 3e

wzięły udział w przesłuchaniach do XIV edycji Mazowieckiego Konkursu Piosenki i Poezji Obcojęzycznej "Co nam w duszy gra".

p. Jarosław Piszcz


2017-01-11 Finał Akcji "Góra grosza"

Akcja "Góra Grosza" pomaga dzieciom, które nie mają własnych rodzin.
W tym roku dzięki Waszym GROSIKOM udało nam się zebrać aż 1095,77 PLN.
W akcji wzięło udział 18 klas. Najwięcej groszy uzbierali uczniowie klas:

 • 2a - 255,43 zł
 • 1b - 135,83 zł
 • 2d - 101,81 zł

Za udział w akcji jednak dziękujemy serdecznie
wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom.
Każdy GROSZ jest bardzo ważny.

Pozdrawiamy serdecznie
Wolontariat G18
11-01-2017


3-01-2017 Zbliża się Zima w Mieście

Warszawski Program „Zima w Mieście” w 2017 roku w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Nie masz pomysłu na ferie zimowe? Zostajesz w domu i chciałbyś aktywnie spędzić wolny czas? Od 13 do 24 lutego 2017 roku rusza na terenie Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Program „Zima w Mieście”.

To kolejna edycja programu oferującego wypoczynek dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych. Program będzie realizowany w 19 placówkach (6 feryjnych placówkach edukacyjnych oraz 13 feryjnych placówkach specjalistycznych, w tym w 4 obiektach OSiR).

Dzielnica zorganizuje dla dzieci i młodzieży liczne atrakcje. W Zespole Szkół nr 37, al. Stanów Zjednoczonych 24, przygotowano dla dzieci i młodzieży lodowisko, z którego od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 będą mogły korzystać bezpłatnie grupy zorganizowane. W punktach zajęć specjalistycznych przygotowano bogaty program złożony z zajęć sportowo-rekreacyjnych, plastycznych, literackich, językowych, tanecznych, komputerowych. Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprosi na Pływalnie: „Wodnik” i „Szuwarek” oraz na Halę Sportową „Saska” i „Siennicka”. W programie zajęć placówek edukacyjnych przewidziano min. wyjścia do kina, muzeum, ZOO, Centrum Nauki Kopernik, gry planszowe, zabawy, dyskoteki.

 Karty uczestnika programu „Zima w Mieście” w 2017 roku będą przyjmowane w szkołach organizujących program „Zima w Mieście” w 2017 roku w okresie od 9 stycznia 2017 roku do 27 stycznia 2017 roku.

Korzystanie z posiłków w ramach Warszawskiego Programu „Zima w Mieście” jest odpłatne. Opłaty za posiłki są przyjmowane od 9 stycznia 2017 roku - na konto szkoły realizującej ww. program. Opłata za posiłki wynosi 7 zł dziennie i obejmuje dwa posiłki w tym jeden ciepły np.: II śniadanie oraz obiad dwudaniowy lub obiad dwudaniowy oraz podwieczorek.

Z opłat za posiłki zwolnione mogą być tylko dzieci korzystające z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych posiłków w ciągu roku szkolnego (na mocy decyzji Dyrektora szkoły lub decyzji Ośrodka Pomocy Społecznej), po przedstawieniu zaświadczenia z macierzystej szkoły, że uczeń w ciągu roku szkolnego 2016/2017 korzysta bezpłatnie (lub częściowo odpłatnie) z obiadów szkolnych.

 (Załączniki zaktualizowane dnia 6.01.2017r.)

W załączeniu:

 1. Wykaz szkół realizujących program „Zima w Mieście” w 2017 roku (pdf)
 2. Wykaz szkół, które będą organizowały żywienie w ramach programu „Zima w Mieście” w 2017 roku (pdf)
 3. Karty zgłoszeń do kolejnych szkół (docx): sp60, sp143, sp163, sp215, sp312, zsi75

Warszawa, dnia 3.01.2017


 

24-12-2016 Z okazji zbliżających się Świąt...

Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Drzewa ptakom, ptaki drzewom.
W wiewie wiatru płatkom śniegu.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku;
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
A gdy wszyscy usną wreszcie
noc igliwia zapach niesie.

        Seweryn Krajewski


 

21-12-2016 Idą Święta

Dnia 21 grudnia 2016 roku w naszym Gimnazjum odbyło się spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia.Celebrowane ono było przez Wigilie klasowe oraz jasełka przygotowane przez uczniów naszej Szkoły.

W świąteczny nastrój wprowadziły nas kolędy w wykonaniu chóru szkolnego i solistów, a dzięki Zuzi, dwóm Weronikom, Michałowi, Piotrowi i Kubie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tradycji i zwyczajach bożonarodzeniowych.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku życzymy,
aby maleńka Miłość wielkie rzeczy czyniła i wszystkie serca uszczęśliwiła.

Do galerii

p. Irena Sznabel


20-12-2016 Grudniowe wydanie gazetki

Drodzy Czytelnicy,

redakcja gazetki szkolnej 8-nastki informuje, iż opublikowała właśnie grudniowy, świąteczny numer, dostępny pod adresem: http://www.juniormedia.pl/junior-gazety/boze-narodzenie-co-kraj-to-obyczaj-1, który znajduje się także na szkolnej stronie www. Pobierz plik gazetki (PDF - rozmiar 3,1 MB)

W wydaniu tym opisujemy, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w innych krajach. W numerze także stałe rubryki, jak recenzja komiksu, czy zawody przyszłości, ale także rubryka związana z kulturalnym zachowaniem, a w niej informacje ważne w Święta - o tym, jak poprawnie nakryć do stołu.

Życzymy wszystkim przyjemnej lektury, zdrowych i pogodnych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku!

Redaktor 8nastki,
dnia 20.12.2016 r.


 

19-12-2016 Konferencja w 75. rocznicę śmierci I.J. Paderewskiego

W dniu 19.12.2016 r. w gmachu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się konferencja pt. "Ignacy Jan Paderewski - wielki artysta w 75. rocznicę Jego śmierci".  Występowali wybitni prelegenci między innymi:

 • dr Xymena Pilch-Nowakowska, Stowarzyszenie Ignacego Jana Paderewskiego;
 • Alvin Mark Fountain, konsul honorowy RP w Raleigh, Kalifornia Północna (USA);  
 • prof. Marek Żebrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu I. J.  Paderewskiego w Paso Robles, Kalifornia (USA);
 • prof. Marek Drozdowski, Instytut Historyczny PAN;
 • prof. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego  w Poznaniu;
 • prof. Adam Wibrowski, prezes Stowarzyszenia Paderewski Lyon de Paris.

Konferencję otworzyła i dyskusję prowadziła p. Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, a podsumowania konferencji dokonała p. senator Janina Sagatowska.
Wieczorem o godz. 18.00 w Belwederze odbył się koncert pt. "W hołdzie Paderewskiemu", na  którym występowali laureaci konkursów pianistycznych z Polski, Ukrainy i Litwy.

Notatkę sporządziła i fotografie wykonała uczestniczka konferencji p. Krystyna Mędrala


 

2016-12-14 Centrum Kształcenia Praktycznego

Dnia 14 XII klasy 3C, 3D i 3E w ramach zajęć technicznych były na wycieczce w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5. Uczniowie zwiedzali pracownie specjalistyczne, w których odbywają się praktyki zawodowe. Zapoznali się ze specyfiką pracy zawodów z grupy mechaniczno-motoryzacyjnej, cukierniczej, krawieckiej, budowlanej. Mogli również wykonywać proste ćwiczenia w trakcie zajęć praktycznych.
Trzecioklasiści zapoznali się z ofertą edukacyjną zawodowych szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2017/2018.

Za zdjęcia w galerii dziękujemy pani Iwonie Wus.
Razem z młodzieżą w CKP była relacjonująca wizytę p. Małgorzata Ostowicz


2016-12-12 W setną rocznicę śmieci H. Sienkiewicza

zdjęcie zes strony bibliotekiDnia 12.XII.br o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Warszawie ul. Meissnera odbyła się prelekcja p. Ewy Andrzejewskiej z okazji 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. Uczestniczyły w niej uczennice z KL. IIB i IIE. Prelegentka w bardzo interesujący sposób przedstawiła biografię noblisty oraz ciekawostki z jego życiorysu, mające odzwierciedlenie w jego twórczości. Spotkanie to będzie inspiracją do sięgania po arcydzieła Henryka Sienkiewicza.

Na fotografii znajduje się  prelegentka z uczennicami z klasy IIE.
Fotografię wykonała relacjonująca to wydarzenie
p. Krystyna Mędrala.


9-12-2016 Szlachetna paczka

Dnia 9 grudnia 2016 - po zakończeniu zbiórki trwającej dwa tygodnie - uczniowie naszego Gimnazjum  zaangażowani w działalność szkolnego wolontariatu wraz z opiekunami, którymi były paniami E. Sakwarelidze i A. Bielida, przygotowali paczki dla najbardziej potrzebujących.

Szlachetną Paczkę również otrzymają Dom dziecka dla dzieci niewidomych i Dom samotnej matki.

Kliknij w grafikę, by przejść do galerii.

Wolontariat G18


9-12-2016 Gratulacje

Serdeczne gratulacje dla Aleksandry Kozłowskiej z klasy 2a za zajęcie 1 miejsca i dla Alicji Igielskiej z klasy 2c za zdobycie wyróżnienia w konkursie plastycznym "Nowa ilustracja dzieł H. Sienkiewicza" organizowanym przez WCIES.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym konkursie.

Zobacz zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród.

Renata Rączkowska-Kozioł
nauczycielka plastyki


 

7-12-2016 W STACJI KRWIODAWSTWA

Dnia 7 grudnia członkowie Koła Biologicznego udali się na wycieczkę do Stacji Krwiodawstwa. Byliśmy mile zaskoczeni. Wszystko było sterylne, białe i czyste, a nie skąpane we krwi, jak w naszej wyobraźni. W powietrzu unosił się zapach środków dezynfekujących.

Na początku lekcji obejrzeliśmy film edukacyjny. Dowiedzieliśmy się, że krwi nie można sztucznie wyprodukować. Potrzebni są dawcy, a oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych. (...) W Polsce krew oddaje się nieodpłatnie, bezinteresownie.

 Wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji o tym, jak nasza krew może uratować życie i zdrowie innych ludzi. Na koniec dostaliśmy pamiątkowe worki.

Przejdź do galerii - autorem zdjęć jest Filip Rakoczy, klasa 3b

 autorka tekstu - Agata Goncikowska, klasa 3a

Cały artykuł znajduje się w strefie "Uczniowie"


 

24-11-2016 Spotkanie z sowami

Dnia 24.11.2016 roku na lekcji biologii klasę 2b odwiedzili wyjątkowi goście. Pani ornitolog, która inicjowała przedsięwzięcie, charakteryzowała zachowanie, wygląd i tryb życia sów. Opowiedziała o odżywianiu i zmysłach tych wspaniałych ptaków. Porównywała również odgłosy wydawane przez skrzydła podczas lotu z innymi drapieżnikami.

Na koniec spotkania nadszedł czas na poznanie dwóch sów. Pierwszą była płomykówka, wielki pieszczoch, gdyż siedziała grzecznie, gdy ją głaskaliśmy. Następnie mogliśmy podziwiać ją w locie. Drugim okazem był puszczyk. Niestety nie chciał zbytnio naszej uwagi. Bardzo często zrywał się z miejsca pod wpływem stresu i hałasu.

To była wspaniała lekcja.

Weronika Kilian, klasa 2b


 

24-11-2016 Nowy numer gazetki szkolnej

Drodzy Czytelnicy 8-nastki,

listopadowy nastrój poprawić Wam może lektura naszej gazetki. Muzyka i film, rozrywka, gorąca Grecja, słodycze i tym podobne tematy pozwolą zapomnieć o smutkach. Pamiętajcie: gdy jesteśmy zajęci i sprawiamy sobie małe przyjemności, wtedy odpędzamy pochmurne myśli.

Życzymy przyjemnej lektury!

Beata Biłyk-Woźniak
Kliknij w grafikę, żeby przejść do strony z gazetką


 

15-11-2016 Maraton czytania utworów Sienkiewicza

15 listopada odbył się w szkole maraton czytania utworów Henryka Sienkiewicza. Uczniowie każdej klasy, wyznaczeni przez nauczycieli języka polskiego, czytali na każdej lekcji fragmenty nowel i powieści pisarza w związku z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego - 150 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci noblisty.
Składając hołd Sienkiewiczowi, przypomnieliśmy Ogniem i mieczem, Potop, Pana Wołodyjowskiego, Quo vadis, Janka Muzykanta, Komedię pomyłek oraz Legendę żeglarską. Z radością wysłuchaliśmy kolejny raz pieśń o małym rycerzu...

p. Dorota Oleasz


9-11-2016 W Ogrodzie Botanicznym

Dnia 9 listopada miała miejsce wycieczka koła biologicznego. Jej celem była szklarnia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich.

Odwiedziliśmy trzy ogromne szklarnie. Znajdowały się tu egzotyczne rośliny. W pierwszej szklarni rosły rośliny użytkowe. Okazale prezentowała się sadzawka i spadający do niej mały wodospad z bujną kolorową roślinnością. W zdumienie wprawiła nas Pani Przewodnik, która nagle wyjęła z wody roślinę z korzeniami i wrzuciła ją z powrotem do wody, co jej wcale nie zaszkodziło.

W drugiej szklarni były olbrzymie okazy z wielkimi liśćmi. W trzeciej dominowały różnorodne kaktusy.

Podsumowując wycieczka była bardzo udana i doświadczyliśmy niezapomnianych przeżyć nie tylko wzrokowych, ale i zapachowych.

Galeria zdjęć z Ogrodu Botanicznego

Agata Goncikowska, klasa 3a

Całą relacja z wycieczki znajduje się w strefie "Uczniowie"


 

2016-11-09 SERDECZNE PODZIĘKOWANIA za ZADUSZKI HOSPICYJNE

Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele!

Pozwalam sobie przekazać podziękowania za ZADUSZKI HOSPICYJNE od p. Barbary Kierskiej z Hospicjum:

"Bardzo, bardzo dziękuję. Prawie stuprocentowa frekwencja. Najpiękniejsze jest to, że widziałam radość na twarzach przepięknej młodzieży, rodziców i babć. Dziękuję za otwartość serca i porwanie innych serc. Wszystkim bardzo dziękuję i kocham Was.
Basia Kierska"

W akcji uczestniczyli uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2a, 2b, 2c, 2d, 2f, 3a, 3b i 3g.

Dołączamy się do podziękowań :)

Wolontariat Gim18,
Warszawa, dnia 9-11-2016


6-11-2016 POMAGAMY ZWIERZAKOM

6-11-2016 Rusza akcja: "Pomagamy Zwierzakom"

Potrzebne: karma, koce i środki czystości dla zwierząt ze schronisk.

Jeśli możesz pomóc zwierzakom, przynieś w.w. rzeczy do szkoły.

Bliższe informacje u p. A. Bielidy i p. R. Wilczyńskiej-Kość


 

 

27-10-2016 WOLONTARIAT- akcja CZYTANKA

Drodzy Wolontariusze! Niebawem akcja "CZYTANKA"

Potrzebujemy kilka osób do czytania bajek przedszkolakom.

Jeśli jesteś dyspozycyjny, cierpliwy i sumienny, zgłoś się.

Akcję zaczynamy w połowie listopada.

Renata Wilczyńska-Kość


 

26-10-2016 Rusza Logia 17

Zapraszamy uczniów do przedmiotowego konkursu informatycznego Logia, który jest konkursem Mazowieckiego Kuratora Oświaty przeprowadzanym przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Konkurs rozpoczyna się w środę 26-10-2016. Pierwszy etap Konkursu trwa trzy tygodnie. Polega na samodzielnym rozwiązaniu testu obejmującego zagadnienia podstawy programowej przedmiotu Informatyka w gimnazjum oraz trzech zadań konkursowych z dziedziny grafiki oraz definiowania funkcji liczbowych w wybranym przez uczestników miejscu i czasie (np. w szkole, w domu).

Pełny regulamin i inne informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie internetowej http://logia.oeiizk.waw.pl/.


 

Październikowy numer gazetki szkolnej

Drodzy Czytelnicy,

redakcja gazetki szkolnej 8-nastki poleca październikowy numer, który zatytułowaliśmy: Bawi nas... kultura! Chcesz pobrać gazetkę? - kliknij w grafikę.

Tytuł tego wydania nie oznacza, że kultura nas śmieszy. Kultura zajmuje nas, interesuje i sprawia nam przyjemność. Jest dla nas ważna, ma wiele twarzy i to jej poświęcamy tę gazetkę.

Życzymy przyjemnej lektury!

Beata Biłyk - Woźniak


 

23-10-2016 Akcja Wolontariatu

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie i Nauczyciele!
Z wielką radością informujemy, że dzięki ciężkiej pracy naszych wolontariuszy i nauczycieli, ale przede wszystkim dzięki darczyńcom, podczas dwóch niedzielnych zbiórek zebraliśmy 16 697,48 zł. W kwestowaniu i liczeniu zebranych środków wzięli udział uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c, 1f, 2b, 2c, 2d, 2e, 3a, 3c, 3e i 3g.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom pomożemy Kubusiowi w dalszym leczeniu.

Jeszcze raz dziękujemy ;)

Wolontariat Gim18, dnia 23-10-2016


 

19-10-2016 Lekcja w ZOO

Dnia 19.10.2016 członkowie koła biologicznego uczestniczyli w lekcji o bezkręgowcach, która odbyła się w warszawskim ZOO. Ta lekcja różniła się znacznie od tych, które mamy na co dzień w szkole, ponieważ mogliśmy obejrzeć i dotknąć żywych okazów. Między innymi były to: patyczaki, pająki. Odważni brali je na ręce. Cała lekcja minęła nam bardzo szybko i przyjemnie. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo nowych interesujących ciekawostek na temat bezkręgowców i dostaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Z chęcią udamy się na takie lekcje niejednokrotnie.

Tekst - Walentyna Cherednichenko,
zdjęcia w galerii - Alicja Gójska, uczennice z klasy 2a


 

17-10-2016 II miejsce w konkursie plastycznym

Dwójka naszych uczniów wzięła udział w Mazowieckim Konkursie Plastycznym "Ojczyzno moja, ukochana ziemio, ziemio umiłowana, bądź błogosławiona".

 • Kamil Lewandowski - III D
 • Patrycja Borkowska - III D
Konkurs był organizowany z okazji X - lecia nadania imienia Zespołowi Szkół Spożywczo-Gastronomicznych. Tematyka prac była związana z postacią Jana Pawła II - patronem szkoły. Opiekunem uczniów był p. Piotr Gisicki. 
Patrycja Borkowska zdobyła II miejsce w konkursie.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy następnych sukcesów.

2016-10-14 DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ. ŚLUBOWANIE KLAS I.

Jak co roku (14.10.2016) w Dniu Komisji Edukacji Narodowej nasi pierwszoklasiści składali ślubowanie. Odbyło się to podczas uroczystości w sali gimnastycznej. Przedstawiciele klas I ślubowali na sztandar i był to najbardziej podniosły moment uroczystości. Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich klas kroniki, by mogli dokumentować w nich najważniejsze wydarzenia, jakie nastąpią w ciągu trzech lat nauki w gimnazjum.

Również w tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję Pola Nadziei, która ma na celu uwrażliwienie na potrzeby osób przebywających w hospicjach domowych. W ramach tej akcji pierwszoklasiści zasadzili ponad 100 cebulek żonkili, które zakwitając wiosną zawsze przypominają nam o ludziach chorych, potrzebujących pomocy.

Podczas uroczystości nie zabrakło również podziękowań dla wszystkich pracowników oświaty za ich ciężką pracę i zaangażowanie oraz życzeń dalszych sukcesów i wytrwałości.

 Tekst – K. Spychała

Zdjęcia w galerii – K.Baranowski


2016-10-12 Dzień Bezpiecznego Komputera

W dniu 12 października na 1, 2 i 3 godzinie lekcyjnej został przeprowadzony dla uczniów naszego Gimnazjum "Ogólnoszkolny Konkurs Wiedzy" związany z Dniem Bezpiecznego Komputera. Pani Monika Staruzik wchodziła do klas  i przeprowadzała multimedialny konkurs, w którym uczniowie uczestniczyli online. Odpowiedzi na proste pozornie pytania punktowane były również ze względu na czas udzielonej odpowiedzi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Organizatorki- Monika Staruzik, Marzena Lesińska-Wardawy


7-10-2016 Akcja Wolontariatu


W piątek, 07.10 nasi wolontariusze (kl. 3a, 3b, 2f i 1b) wzięli udział w kolejnym wydarzeniu. Tym razem była to akcja charytatywna w sklepie SIMPLY- zbiórka żywności i artykułów przemysłowych, a także pieniędzy na rzecz Hospicjum Domowego- rodzin dotkniętych chorobą nowotworową.
Dziękujemy Wam  serdecznie i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach!

Wolontariat G18


 

8-10-2016r. - III Festiwalu Matematyki

W dniu 8 X 2016 r członkowie koła matematycznego wzięli udział w III Festiwalu Matematyki organizowanym przez Gazetę Wyborczą. Podczas Festiwalu uczestnicy:

układali puzzle wykonane drukarką 3D,

rozwiązywali zadania logiczne

i udało im się pokonać mistrza pewnej gry logicznej.

Warto było poświęcić kilka sobotnich godzin.

p. Maria Pryczek - autor zdjęć w galerii wydarzenia

8-10-2016 Wolontariat

W piątek, 07.10 nasi wolontariusze (kl. 3a, 3b, 2f i 1b) wzięli udział w kolejnym wydarzeniu. Tym razem była to akcja charytatywna w sklepie SIMPLY- zbiórka żywności i artykułów przemysłowych, a także pieniędzy na rzecz Hospicjum Domowego - rodzin dotkniętych chorobą nowotworową.

Dziękujemy Wam  serdecznie i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach!

Wolontariat Gim 18


 

Mistrzostwa Dzielnicy w piłkę nożną

W dniu 30.09.br. dziewczęta pod opieką p. Barbary Dobrowolskiej reprezentowały szkołę w Mistrzostwach Dzielnicy w piłkę nożną. Rozegrały mecze w grupie w dwiema szkołami. W wyniku rozegranych meczy grupowych, drużyny miały równy bilans punktów. O wyjściu z grupy zgodnie z regulaminem zawodów w następnej kolejności decydowała ilości strzelonych bramek. Niestety zabrakło nam jednej bramki, aby wyjść z grupy do dalszych rozgrywek.
Zajrzyj do galerii.

 Barbara Dobrowolska


30-09-2016 Rusza zbiórka makulatury

30-09-2016r. Po raz kolejny dołączyliśmy się do akcji "Przywróćmy dzieciom Uśmiech" prowadzonej przez Fundację Przyjazny Świat Dziecka. Przedmiotem akcji jest zbiórka makulatury, a jej celem jest pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka. Akcja w naszej szkole trwa od września 2016 do czerwca 2017 r. Każda ilość makulatury mile widziana. Zapraszamy do udziału w akcji!

Wolontariat Gim 18 - p. Renata Wilczyńska-Kość


 

19-23-09-2016r Relacja z wyjazdu integracyjnego

W dniach 19-23 września klasy pierwsze wraz z wychowawcami przebywały na wyjeździe integracyjnym do Sztutowa na Mierzei Wiślanej.
Już po drodze zwiedzaliśmy największy w Europie zamek krzyżacki w Malborku. Po zakwaterowaniu w ośrodku Baron wybraliśmy się na spacer nad morze.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Trójmiasto. Obejrzeliśmy gdańską Starówkę. W Oliwie wysłuchaliśmy koncertu organowego, spacerowaliśmy po sopockim molo, a w Gdyni zwiedzaliśmy żaglowiec Dar Pomorza oraz oceanarium. Widzieliśmy także rezerwat kormoranów. Ptaków, co prawda, nie było, ale wrażenie robiły obszary lasu, ktore zostały zniszczone przez ich siedliska.

We środę pojechaliśmy do Krynicy Morskiej. Odbyliśmy rejs po Zalewie Wiślanym. Oglądaliśmy też widoki w Wielbłądziego Garbu. (najwyższej wydmy w Europie) Wspięliśmy się także na latarnię morską.
Duże wrażenie wywarło na nas zwiedzanie obozu koncentracyjnego.  Widzieliśmy komorę gazową i krematorium.
Po kolacji mieliśmy grą terenową.

W czwartek zwiedzaliśmy Frombork. Zobaczyliśmy grób Kopernika, szpital, w którym leczył. Wysłuchaliśmy też koncertu organowego zagranego na słynnych organach w katedrze. Po obiedzie poszliśmy pożegnać się z morzem. Dla chętnych były zajęcia na basenie lub gry sportowe.

Ostatniego dnia, w drodze do Warszawy, zwiedzaliśmy Toruń. Mogliśmy kupić tradycyjne toruńskie pierniki. Widzieliśmy też dom, w którym urodził się Kopernik.

Wróciliśmy zadowoleni, ale stęsknieni za rodzicami. Wyjazd był naprawdę ciekawy i udany. Przekonaj się, oglądając zdjęcia w galerii.

p. Renata Kaliszek (również autor zdjęć)


 

29-09-2016 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

W dniu 29.09.2016 r. uczniowie klasy 3 c udali się na wycieczkę do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Na początku przewodnik zapoznał ich z historią tego miejsca i sytuacją Polaków w zaborze rosyjskim w XIX w. Przybliżył również sylwetki wybitnych polskich patriotów więzionych w X Pawilonie. Uczniowie mogli zobaczyć różne listy, zawiadomienia z tamtych lat oraz cele więźniów, np. Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego. Szczególnym fragmentem ekspozycji stałej była galeria malarstwa jednego z więźniów - sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego, ukazująca losy skazańców na Syberii. Gimnazjaliści zobaczyli  m. in. ogromny obraz zatytułowany „W drodze do katorgi” i poznali historię malarza. Zeszli również do podziemi, miejsca najbardziej odzwierciedlającego wygląd twierdzy z dawnych lat, gdzie zobaczyli karcer. Ostatnim punktem programu były symboliczne groby zgładzonych na cytadeli znajdujące się na cmentarzu przy Bramie Straceń. Według uczniów wycieczka ta była bardzo ciekawa. Zobacz zdjęcia.

p. Magdalena Polak


 

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA WARSZTATOWE DLA RODZICÓW

29-09-2016r. Chciałabym serdecznie zaprosić Państwa do udziału w zajęciach warsztatowych pod hasłem Jak pomóc dziecku w dokonywaniu właściwych wyborów? Zajęcia te w naszej szkole odbywają się cyklicznie od kilku lat i spotykają się z pozytywnym odbiorem uczestników. Są one przygotowane w oparciu o program A.Faber i E.Mazlish Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały; jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły oraz programu T.Gordona Wychowanie bez porażek. Głównym celem tych spotkań jest ćwiczenie wraz z Rodzicami różnorodnych metod nawiązywania i utrzymywania dobrego kontaktu z dzieckiem, co jest najlepszym czynnikiem chroniącym przed podejmowaniem ryzykownych zachowań.
Zajęcia będą odbywały się na terenie naszej szkoły. Będzie to 8 spotkań po 3 godziny, jeden raz w tygodniu w środy od godz.17.30 począwszy od 05.10.16r. Realizatorkami programu będą p. Iwona Zalech - psycholog Poradni P-P nr 4 oraz p. Małgorzata Świderska - emerytowany pedagog szkolny i specjalista z ORE.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

p. Katarzyna Spychała


 

29-09-2016 Gest dobrego serca - akcja WOLONTARIATU

29-09-2016r. UWAGA! Organizujemy pomoc- zbiórkę pieniędzy na rzecz CHOREGO DZIECKA- 1,5 rocznego Kubusia, który ma nowotwór oka - siatkówczaka. Chłopczyk jest po dwóch chemioterapiach. POTRZEBNI WOLONTARIUSZE do zbierania funduszy w najbliższą niedzielę tj. 2.10.2016r. w godz. 8.00-14.00 przed praskimi kościołami.
Mile widziana pomoc nauczycieli. Osoby zainteresowane zapraszam do sali 204.


p. Renata Wilczyńska-Kość i p. Irena Sznabel


 

28-09-2016 Pierwsze wydanie tegorocznej gazetki szkolnej

28-09-2016r.

Drodzy Czytelnicy, redakcja gazetki szkolnej "8nastki" wznowiła swoją działalność w odświeżonym, wzmocnionym składzie i z przyjemnością prezentuje pierwsze wydanie w nowym roku szkolnym.

 W numerze kilka słów o kulturze osobistej, artykuł związany z kształceniem zawodowym w rubryce: zawody przyszłości, krzyżówka i kilka recenzji.
 
Gazetkę można obejrzeć online lub pobrać jako plik PDF [3,41MB]

Zachęcamy do lektury!

p. Beata Biłyk-Woźniak


 

27-09-2016 Relacja z Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole

W dniu 27 września nasza szkoła obchodziła Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie prezentowali do degustacji przepyszne potrawy z różnych państw europejskich. Do zaprezentowania kącików kulinarnych zgłosiły się wszystkie klasy, a potrawy, którymi nas gościli, pochodziły z Niemiec, Polski, Hiszpanii, Grecji, Rosji itd.

Następnie w sali gimnastycznej odbył się Quiz realioznawczy oraz Mały Festiwal Piosenki. Do udziału w quizie zgłosili się przedstawiciele prawie wszystkich klas. Mogliśmy obserwować, jak uczniowie zmagają się z trudnymi pytaniami ułożonymi przez organizatorów EDJ, podczas gdy reszta klas im kibicowała. Oprócz tego bawiliśmy się świetnie, gdy nasze koleżanki i koledzy śpiewali nam wybrane przez siebie piosenki. Mogliśmy posłuchać między innymi Juli Osińskiej, Natalii Sobakiewicz, Zuzi Bednarek i Arka Rożnowskiego.
W Konkursie Dwujęzycznym wzięło udział kilkunastu uczniów, ale wyniki poznamy dopiero za jakiś czas. Warto było również zapoznać się z ofertą aplikacji komórkowych pomocnych do nauki języków obcych. To dobry pomysł, aby za pomocą mobilnych  urządzeń uczyć się języków.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego fantastycznego dnia, za którego współorganizację jeszcze raz dziękujemy uczniom i nauczycielom!

p. Renata Dmochowska


 

25-09-2016r - Varsavianistyczna Szkoła - Powązki

Dnia 25 września 2016 r. chętni uczniowie z klas drugich pod opieką p. Magdaleny Polak i p. Andrzeli Bielidy, w ramach projektu „Varsavianistycznej Szkoły”, uczestniczyli w wycieczce na Cmentarz Powązkowski. Wraz z przewodnikiem spacerowali po Starych Powązkach śladami sławnych muzyków. Zobaczyli m. in. grób Marii Fołtyn – sopranistki, odtwórczyni tytułowej roli w „Halce” Stanisława Moniuszki oraz Tekli Bądarzewskiej, która światową sławę zyskała utworem „Modlitwa dziewicy” i na cześć której decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Bądarzewska. Na chwilę przystanęli również przy popiersiu Piotra Janowskiego – światowej sławy skrzypka, obok którego pochowana została jego żona. 

Obejrzyj zdjęcia w galerii tutaj

p. Magdalena Polak


 

Zapraszamy rodziców na zebranie

Szanowni Państwo, Rodzice gimnazjalistów!

Zapraszamy Rodziców uczniów klas pierwszych w środę tj. 28.09.2016r. na zebranie z wychowawcami.

Przypominamy, ze w zakładce "Rodzice" znajduje się terminarz zebrań w roku szkolnym 2016/2017.


 

22-09-2016 Wielkopolski Piknik Militarny

W dniu 22 września klasa 2d naszego Gimnazjum pod opieką Barbary Dobrowolskiej gościła w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie na Wielkopolskim Pikniku Militarnym. Uczniowie zwiedzili wystawę dotyczącą historii, tradycji i współczesnych osiągnięć żołnierzy Wielkopolskiej Brygady podczas Dnia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Poznali także codzienny przebieg służby żołnierzy.

Szczególne zainteresowanie wzbudzała wystawa zdjęć oraz eksponaty dotyczące udziału żołnierzy w misjach poza granicami kraju. Duże emocje wywołały także projekcje filmów mówiących o dokonaniach i tradycjach Cyfrowej Brygady.

Uczniowie uczestniczyli także w pokazie statycznym sprzętu będącego na wyposażeniu brygady, a także przechodzili ścieżkę saperską przygotowaną przez saperów 5 Kresowego batalionu saperów, sprawdzali swoje umiejętności na urządzeniach szkolno-treningowych, a na koniec posilili się grochówką żołnierską specjalnie przygotowaną przez batalion logistyczny. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem.

Przejdź do galerii

p. Barbara Dobrowolska


 

20-09-2016 Biegi przełajowe

W dniu 20 września uczniowie naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego p. Barbary Dobrowolskiej i p. Ireneusza Urbaniaka reprezentowali szkołę w Mistrzostwach Dzielnicy w biegach przełajowych.

Do zawodów warszawskich zakwalifikowali się:

 Dziewczęta:

2d Milena Barszczewska
2a Barbara Witan
3a Urszula Stępień
3c Zuzanna Sawka

Chłopcy:

1e Mateusz Marciniak
2f Konrad Domański
2c Maciej Skup
2a Maciej Trefler
3f Maksym Tarchewski.

Zobacz więcej zdjęć w galerii tutaj

  p.  Barbara Dobrowolska


 

16-09-2016 Przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

Dnia 16 września odbyło się spotkanie młodzieży ze szkół warszawskich przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, w którym delegacja uczniów klasy II B reprezentowała nasze gimnazjum. Była to uroczystość wspominająca napad Rosji na Polskę, który miał miejsce 17 września 1939 roku. Wszyscy obecni na pewno dobrze zapamiętali tę lekcję. Było tam wiele ważnych osób. Akcja organizowana jest już od wielu lat przez "NSZZ Solidarność". Na koniec wszyscy otrzymali okolicznościowe gazety-kuriery, gdzie było więcej informacji na ten temat. Wyjście było bardzo interesujące i sądzę, że każdy z nas poczuł się prawdziwym patriotą.

Zajrzyj do galerii

Ola Mazurczyk, klasa II B