Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych,,PoZdro!”

Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 18 przystępuje do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych,,PoZdro!”, który jest skierowany do uczniów klas pierwszych.

Organizatorem programu jest działająca od 2007 roku Fundacja Medicover.

PoZdro!” jest ogólnopolskim, wieloletnim programem, którego celem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym oraz promocja wśród dzieci i młodzieży zachowań prozdrowotnych. Udział w programie jest całkowicie dobrowolny i bezpłatny.

Za merytoryczną stronę programu odpowiada Rada Naukowa, w skład której wchodzą tak wybitni specjaliści jak prof. Leszek Czupryniak (Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), prof. Małgorzata Myśliwiec (Przewodnicząca Sekcji Pediatrycznej PTD) oraz Michał Brzeziński (Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych). Patronat nad programem „PoZdro!” objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Program składa się z trzech elementów:

1. ELEMENT PIERWSZY – BADANIA PRZESIEWOWE. KOMPLEKSOWA ANALIZA ZDROWOTNA (KAZ)

Na tym etapie dzieci poddawane są badaniom przesiewowym w kierunku ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych. Badania przeprowadzane są w szkole przez wyspecjalizowany zespół „PoZdro!” i obejmują:

• badanie ciśnienia tętniczego,

• badanie wagi,

• badanie miary i postawy ciała,

• badanie ostrości widzenia,

• ocenę sprawności krążeniowo-oddechowej (test wysiłkowy).

Na podstawie wyników badań wyłaniane są dzieci, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę lub inne choroby cywilizacyjne. Każdy rodzic otrzymuje indywidualnie, zamknięte wyniki badań oraz zalecenia.

1. ELEMENT DRUGI – EDUKACJA DZIECI

Polega on na przeprowadzeniu szkoleń, które koncentrują się na kształtowaniu polityki zdrowotnej na terenie szkół. W szkoleniach udział biorą dzieci oraz personel szkoły.

1. ELEMENT TRZECI – OBJĘCIE DZIECI Z GRUPY RYZYKA ZINTEGROWANĄ OPIEKĄ INDYWIDUALNĄ (ZOI)

Ten etap przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci z grupy ryzyka. Trwa on dwa lata. Prowadzony jest w ścisłej koordynacji z całą rodziną dziecka.

Obejmuje on:

• ZOI: Zintegrowana Opieka Indywidualna - dwuletni kompleksowy i bezpłatny program 8 spotkań z 4 specjalistami. Spotkania realizowane są w placówkach leczniczych wyznaczonych przez Fundację.

• Warsztaty Edukacyjne (WE) dla dzieci, rodziców/opiekunów oraz innych członków rodziny, które prowadzone przez specjalistów opowiadają szczegółowo o zagrożeniach płynących z braku zmiany oraz zachęcają i podpowiadają uczestnikom jak mogą poprawić swój stan zdrowia i wyjsć z grupy ryzyka.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią filmów oraz ulotką informacyjną.

Film dla Rodziców

Ulotka do pobrania

Ankieta i zgoda dla rodziców